Zkušenosti s 3D tiskárnou Phrozen Sonic XL v druhém roce používání

Výrobce tiskáren PHROZEN jsme sledovali již delší dobu a poté, co v Březnu 2020 vydali novou tiskárnu s revolučním monochromatickým displejem, neváhali jsme a objednali jsme 2 kusy na zkoušku do naší testovací laboratoře.

V době vydání Sonic XL to byla druhá tiskárna na světe ( první byla UNIZ SLASH 2) , která se mohla pyšnit monochromatickým displejem určeným pro 3D tisk. Všechny předchozí tiskárny využívali standardní LCD z mobilních telefonů a jejich problémem byla krátká životnost, malá účinnost a méně ostrý tisk.

Poté co nám tiskárny dorazily, jsme je ihned začali testovat a již od prvního momentu nás potěšily svým perfektním zpracováním, kvalitou použitých komponent a bezproblémovým a rychlým tiskem. Co jsme dříve tiskli 2-3 hodiny, nyní trvalo polovinu času.

Tyto stejné tiskárny od té doby používáme v podstatě denně, pro vlastní tisk i pro tisk klientům, kteří potřebují občas něco vytisknout a nevyplatí se jim pořizovat si vlastní tiskárnu. 

Jak si tedy tiskárny vedou po více než roce vydatného využívání? 

Plusy:

 • tisknou stále stejně dobře, jako na začátku
 • stále používáme původní LCD, přestože jsme již několikrát překročili životnost udávanou na papíru, bez vadného pixelu
 • konstrukčně nevidím žádný problém, který by bránil dalšímu používání
 • tisková platforma přes šrámy co utrpěla tím, že jí úplně nešetříme, stále nemá žádný problém
 • kalibrace při správném dotažení drží a nebylo potřeba tiskárnu znovu seřizovat, až na případ kdy platforma omylem upadla ze stolu na zem
 • povrchová úprava na tiskárně drží, nic nevrže, neskřípe a žádné plasty nepraskají, to je výhoda celokovové konstrukce

Mínusy:

 • ventilátor v tiskárně je již hlučnější, časem ho bude nutné vyměnit - hlášeno výrobci, v v novém modelu od 12/2020 jsou tišší ventilátory
 • někdy se odpojí WiFi a je nutné se znovu připojit
 • celohliníková platforma reaguje s agresivnějšími resiny a zanechává stopy - hlášeno výrobci a vyřešeno v novém modelu od 02/2021
 • cena je vyšší, než u "podobných" variant např. od "Anycubicu", které byly vydány v roce 2021. Anycubic je levnější, protože má levnější UV pole, jiného výrobce LCD a konstrukce je "chatrnější". I přes to je cena SONIC XL stále je výrazně nižší, než u UNIZ SLASH 2. Řekl bych že je odpovídající kvalitě konstrukce a použitých komponent.
 • nemá vytápění - to je vlastnost asi všech levných tiskáren, někdo tvrdí že to nevadí, ale ze zkušenosti víme, že resiny nejlépe tisknou mezi 25-30 st. C, pokud je v místnosti chladno, tak to prostě není ono a zejména je to znát na adhezi první vrstvy. Výrobci nahlášeno, ale zatím nevypadá, že by to chtěl řešit, proto jsme si nezávislé topení doplnili na vlastní pěst

 

Na závěr:

Tiskárny Sonic XL se nám v dlouhodobém provozu osvědčily a můžeme je s klidným svědomím doporučit. Důležité je držet se pravidla, že tiskárna je jen tak dobrá, jak dobrý materiál - resin do ní použijeme. Koupit si dobrou tiskárnu a plnit jí nejobyčejnějším resinem a očekávat skvělé výsledky, je prostě špatná cesta. Vyzkoušeli jsme desítky materiálů, než jsme našli ty ideální, aby nebyly zbytečně předražené, jen pro to že jsou "dentální" a přitom aby poskytovaly opakovatelně výborné výsledky.

Pár fotek našich testovacích 2 kusů v provozu

Phrozen Sonic XL 1

První testovací kus, s dodatečně eloxovanou platformou. Nyní je již eloxovaná platforma standardem.

 

Phrozen Sonic XL 2

Druhý testovací kus

Phrozen Sonic XL topení

A pohled z venku i na teplotní regulátor, co hřeje tiskárny na správnou teplotu. 

3d tiskový koutek

3D tiskový koutek, tady pro Vás tiskneme vaše modely. V nádobách je IPA, čistíme 3x, aby povrch byl perfektní.

sbírka nepovedených tisků

A naše sbírka nepovedených a testovacích tisků shromážděná za rok provozu. Nikdo není dokonalý, občas zapomeneme utáhnout ve spěchu platformu nebo zůstane "drobek" ve vaničce a zmetek je na světe.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení